E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Naše fakulta hostila přednášku nositele Nobelovy ceny za chemii prof. J.M. Lehna

Ve středu 26. června 2024 přivítala naše fakulta vzácného dlouholetého přítele českých chemiků i vědců dalších oborů, prof. Jean-Marie Lehna, nositele Nobelovy Ceny za Chemii 1987. Ten ve Velké Geologické posluchárně přednesl velmi inspirativní přednášku, ve které jasně a srozumitelně vysvětlil a na četných příkladech dokumentoval principy Konstitučně dynamické chemie.
zleva: prof. RNDr. Jiří Vohlídal, CSc., prof. Jean M. Lehn, doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D., Veronique Debord-Lazaro, atašé Francie pro vědu a univerzity.  Foto: Jakub Horák

 

Lehn je ideově vůdčí osobností progresivního interdisciplinárního výzkumu zákonitostí, které umožňují a řídí postupné samovolné seskupování kovalentních molekul nekovalentními vazbami (interakcemi) nebo labilními kovalentními vazbami do větších a komplexnějších celků o definovaném složení a definované struktuře, které „umí“ reagovat na vnější podněty (teplota, tlak, okolní prostředí, elektrické, optické a další podněty) definovanými změnami ve své struktuře a složení. V zásadě se jedná o poznávání základních zákonitostí dynamických procesů, které s vysokou pravděpodobností „stojí“ za vznikem a vývojem života na Zemi.

Foto: Jakub Horák

Přesně na toto téma prof. Lehn přednesl v naší téměř plně obsazené Velké Geologické posluchárně velmi inspirativní přednášku, ve které jasně a srozumitelně vysvětlil a na četných příkladech dokumentoval principy  Konstitučně dynamické chemie. Ukázal příklady spontánní odezvy komplexních systémů (specifické variace v jejich struktuře a složení) v reakci na vnitřní nebo vnější podněty, díky nimž se tyto systémy adaptují na nové podmínky. Tato koncepce směřuje k poznání mechanismů evoluce od jednoduchých molekul k systémům s rostoucí složitostí, potažmo až k živým organismům a kromě jiného dává vzniknout termínům jako je Adaptivní chemie a Evoluční chemie.

Foto: Jakub Horák

Odpoledne pak prof. Lehn diskutoval s našimi vědecko-pedagogickými pracovníky jejich výzkumy  a skutečně jim leccos inspriativního a zajímavého napověděl.

V pátek 28. června se prof. Lehn účastnil slavnostního 30. ročníku udílení Cen francouzského velvyslanectví v Praze doktorandům v sedmi různých vědních oblastech a spolu s dalšími dvěma nobelisty rovněž veřejné vědecké konference Sounds of Science - akce, která má za cíl  zapojit špičkové vědce a hudebníky do dialogu mezi vědou a uměním. 

Publikováno: Pondělí 01.07.2024 11:05

Akce dokumentů