Naše fakulta hostila mezinárodní konsorcium evropského MIRIA projektu

Mezinárodní konsorcium evropského MIRIA projektu, podpořeného evropským grantem Horizon, se konalo minulý měsíc na Přírodovědecké fakultě UK. Projektu se účastní výzkumné skupiny profesora Jiřího Mosingera a docenta Václava Tyrpekla z katedry anorganické chemie.

Vědci z 15 institucí z 8 evropských zemí se sešli, aby diskutovali své pokroky v přípravě antimikrobiálních, antivirálních a antifungálních nanovrstev pro povrchy každodenního použití.

Projekt MIRIA se zabývá jedním z hlavních způsobů šíření škodlivých patogenů mezi lidmi: křížovou kontaminací způsobenou kontaktem s předměty s vysokým provozem, jako jsou např. zábradlí. Obecným cílem projektu MIRIA je přispět k vytvoření bezpečného prostředí přístupného veřejnosti, a to z hlediska rizika nákazy pro občany, kteří je navštěvují. Toho bude dosaženo vývojem, demonstrací a šířením antibakteriálních, protiplísňových a antivirových nátěrů na předměty každodenního použití, od zábradlí po ložní prádlo. Účinnost vyvinutých technologií bude demonstrována v příslušné průmyslové aplikaci. Společným tématem projektu MIRIA je vývoj nových a účinných antimikrobiálních složek a jejich demonstrace v nemocničním prostředí, zejména na operačním sále.

Více o projektu MIRIA najdete zde.

Publikováno: Pondělí 27.05.2024 16:30