E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Francouzské velvyslanectví ocenilo vědecké talenty

Každý rok oceňuje Francouzské velvyslanectví v Praze nejlepší mladé vědce z českých univerzit a výzkumných institucí za kvalitu jejich výzkumných prací, a to v rámci hned několika kategorií dle oborů. Nejinak tomu bylo i letos a jedním z laureátů prestižního ocenění z rukou nobelisty J.M. Lehna se stal Mgr. David Dunlop z katedry anorganické chemie naší fakulty. Gratulujeme!

Vědecké ceny, které každoročně uděluje Francouzské velvyslanectví, jsou rozděleny do sedmi kategorií, každá z nich má svého sponzora. Tři nejlepší uchazeči dostanou finanční odměnu v podobě šeku věnovaného příslušnou sponzorskou společností. První dva výherci navíc od Francouzského velvyslanectví v České republice obdrží stipendium na měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru.

Slavnostní předávání cen, kterému předsedá velvyslanec Francie v ČR  a profesor Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 a iniciátor akce, se letos konalo 28. června tradičně v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze v Buquoyském paláci. 

Prestižní Cenu Jean Marie Lehna za chemii (2. místo) získal Mgr. David Dunlop z katedry anorganické chemie PřF UK.  

Foto: Ondřej Besperát
Foto: Ondřej Besperát

 

Přírodní i syntetická barviva, která využíváme v potravinářství, průmyslu, ale například i v chemické analýze či k zobrazování buněk, tvoří zpravidla klasické organické sloučeniny, tj. uhlovodíky obohacené o přírodě běžné prvky, jako kyslík či dusík. Fotofyzikální vlastnosti těchto barviv, především jaké světlo absorbují a vyzařují, je dáno chemikům známými zákony a lze jej tak relativně snadno predikovat. Avšak, co se stane, pokud molekulovou strukturu těchto známých barviček porušíme atomy či funkčními skupinami, které do ní nepatří?

Právě na tuto otázku odpovídá dizertační projekt Davida Dunlopa, zaměřený na poruchy fotofyzikálního chování organických barviv, vyvolaných prvky napříč periodickou tabulkou. Přístupem, který používá, může identifikovat vliv těchto funkčních skupin na vlastnosti barviček a využít je pro přípravu nových barviček s cílovými vlastnostmi pro konkrétní aplikace. Příkladem jeho práce je objevení možnosti využití můstkujících funkčních skupin 14. skupiny (v prezentované studii uhlíkem, křemíkem a germaniem) k systematickému ladění fluorescence xanthenových barviv - čím větší atom, tím červenější fluorescence (https://doi.org/10.1002/chem.202400024). Tyto barvičky lze mimo jiné využít coby fluorescenční pH indikátory.

Ocenění, kterého se mu dostalo, chápe David Dunlop  dle svých slov jako uznání postupů, které se mu podařilo vyvinout, a výsledků, kterých  díky tomu on i jeho kolegové dosáhli. Cena, kterou získal, mu také otevírá dveře k výzkumné stáži ve Francii, kterou by rád absolvoval ve vědecké skupině prof. Jean-Marie Lehna.

 

 

Publikováno: Úterý 02.07.2024 15:10

Akce dokumentů