E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Archiv 2019

Workshop pro žadatele o ERC granty – rezervujte si datum
Akce proběhne 20. – 21. 5. 2019 pravděpodobně v prostorách rektorátu Univerzity Karlovy a je určena pro výzkumníky, kteří se plánují ucházet o grant European Research Council: ERC Starting grant v říjnu 2019 nebo o ERC Consolidator grant v únoru 2020. ERC granty jsou udělovány až na 5 let a financují riskantní výzkumné projekty směřující za hranice poznání v daném oboru.
MAKROHLED I.jpg
Nenechte si ujít zajímavou přednášku Forenzní entomologie aneb Hmyz jako důkaz
První z cyklu přednášek v rámci projektu Věda pod makrohledem se koná ve středu 6. března od 17.45 v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského náměstí, Praha 6. Přednáškou vás provede plk. Ing. Hana Šuláková z Kriminalistického ústavu PČR.
Fotografie z fakultního plesu
Fotky z fakultního plesu na Google disku. Prohlížet si je může kdokoliv v doméně natur.cuni.cz, kdo má link (rozklikněte aktualitu).
foto brožura a plakát.jpg
PLAKAT.jpg
Přednáška: J. A. Baťa a jeho aktivity v Latinské Americe
Zveme fakultní veřejnost na přednášku hispanistky a spisovatelky Markéty Pilátové. Přednáška proběhne v posluchárně Věž, Albertov 6, 3. patro 27. 2. ve 14.50.
Pilatova19.jpg
Výstava: Fenomén Felkl - Proslulá továrna na výrobu glóbů
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy a Geografická sekce PřF UK pořádají výstavu u příležitosti 202. výročí narození a 132. výročí úmrtí Jana Felkla, zakladatele a majitele továrny na glóby v Roztokách u Prahy. Výstava proběhne mezi 7.3. - 8.9. 2019. Vernisáž 7.3. v 17.00.
SM_Felkl_pozvanka_2DL_oříz.jpg
LAST CALL – VYCESTUJTE NA VÝZKUMNOU STÁŽ
Máte (anebo brzy budete mít) Ph.D. v oboru organické, bioorganické nebo medicinální chemie a je vám méně než 35 let? Pak je tu právě pro vás jedinečná šance vycestovat díky Nadaci Experientia na roční stipendijní pobyt nebo odbornou stáž na prestižní zahraniční univerzitu dle vašeho vlastního výběru! Přihlášky vašich projektů přijímáme do 15. března 2019.
Mezi laureáty ceny Wernera von Siemense byla i absolventka naší fakulty
Celkem 26 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů převzalo ocenění ve 21. ročníku prestižní vědecké soutěže Cena Wernera von Siemense. Český Siemens v ní ocenil projekty z oblasti technických a přírodovědných oborů ve čtyřech kategoriích. Jednou z laureátek ocenění byla i naše absolventka Martina Doubková. Gratulujeme!
siemens1-Oříz.jpg
uhlelný seminář web.jpg
uhli.jpg
Tradiční Uhelný seminář proběhne ve středu
Ústav geologie a paleontologie PřF UK ve spolupráci se Severočeskými doly, a.s. srdečně zvou všechny zájemce na Uhelný seminář na téma Aktuální výsledky geologického průzkumu hornoslezské pánve, který se koná ve středu 6. března 2019 od 9:00 ve Velké paleontologické posluchárně v přízemí budovy Albertov 6, Praha 2.
uhli.jpg
Tradiční Uhelný seminář proběhne 6.3.
Ústav geologie a paleontologie PřF UK ve spolupráci se Severočeskými doly, a.s. srdečně zvou všechny zájemce na Uhelný seminář na téma Aktuální výsledky geologického průzkumu hornoslezské pánve, který se koná ve středu 6. března 2019 od 9:00 ve Velké paleontologické posluchárně v přízemí budovy Albertov 6, Praha 2.
Přednáška: Chilská Patagonie
Zveme fakultní veřejnost na přednášku RNDr. Luďka Šefrny, CSc. z katedry fyzické geografie a geoekologie, PřF UK. Přednáška bude proslovena v rámci semináře Latinská Amerika dne 6.3. 2019 od 14,50 hod v posluchárně Věž (3.patro, Albertov 6).
Centrum “The Parc” představuje spolupráci mezi akademickým a aplikovaným sektorem
Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu (The Parc, Pharmaceutical Applied Research Center) letos slaví páté narozeniny. Při té příležitosti se 5. března v pražské centrále společnosti Zentiva sešli zástupci partnerských akademických institucí, které ve výzkumném centru spojily své síly. Jednou z nich je i naše fakulta.
parc logo.jpg
Národní informační den ke grantům Marie Skłodowska-Curie
Akce proběhne 2. 4. 2019 v prostorách Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1) a proběhne v angličtině. Vystoupí zde například zástupce Evropské komise nebo čeští řešitelé MSCA projektů. Mezi granty MSCA patří například „Individual Fellowships“ (postdoktorské stáže spojené s mezinárodní mobilitou) nebo „Innovative Training Networks“ (mezinárodní školící sítě pro doktorandy).
4EU+: univerzitní minigranty na projekty mezinárodni spolupráce – připomenutí
Podpořeny budou projekty zaměřené na výzkum a „research-based education“. Žadatel musí být z Univerzity Karlovy, dále musí být zapojeni partneři z minimálně 2 dalších 4EU+ univerzit (Heidelberg, Sorbonne, Copenhagen, Milano, Warsaw). Jedná se o „seed money“, které umožní ucházet se o další finance například z Erasmu+ nebo Horizontu 2020. Uzávěrka je 31. 3. 2019.
BIOCEV II.jpg
BIOCEV: Open Day of Research Infrastructures and Core Facilities
Srdečně vás zveme na Open Day of Research Infrastructures and Core Facilities, který se koná ve středu 3. dubna 2019 v Biocevu. Registrace zájemců do 25. března 2019. Vstup volný.
biocev na web.jpg
volf_11Mesenteron.JPG
Nové poznatky o proteinech leishmanií
Choroby přenášené hmyzem patří ve světě mezi nejdůležitější infekční onemocnění. Mezi původce těchto nákaz patří i leishmanie, (dvojhostitelští paraziti kolující mezi savci (včetně člověka) a hmyzími přenašeči. Tým profesora Petra Volfa z katedry parazitologie nedávno přispěl s dalším dílem do skládačky vzájemných vztahů mezi parazity a jejich vektory. Článek byl publikován v odborném časopise PNAS.
10, Stomodeální valva II.jpg
49. Jírovcovy protozoologické dny
Mezinárodní protistologická konference Protodays 2019 proběhne letos mezi 22. - 26. dubnem v Kostelci nad Černými lesy. Pro účast je třeba rezervace. Link naleznete po rozklinutí této aktuality.
flyer.jpeg
Výstava „Je to o člověku“ v Hrdličkově muzeu člověka
Hrdličkovo muzeum člověka Vás srdečně na vernisáž výstavy Natalie Perkof „Je to o člověku“, která proběhne v úterý 19. března od 17 hod v prostorách muzea ve Viničné 7. Výstava Natalie Perkof je v pořadí již pátou výstavou z cyklu site-specifických temporálních výstav současného umění v muzeu.
pozvanka_vystava_Natalie_Perkof_oříz.jpg
Výstava „Je to o člověku“ v Hrdličkově muzeu člověka
Hrdličkovo muzeum člověka Vás srdečně na vernisáž výstavy Natalie Perkof „Je to o člověku“, která proběhne v úterý 19. března od 17 hod v prostorách muzea ve Viničné 7. Výstava Natalie Perkof je v pořadí již pátou výstavou z cyklu site-specifických temporálních výstav současného umění v muzeu.
Spolupráce UK & České federace potravinových bank- žádost o zapojení studentů UK
Sbírka potravin proběhne ve dvou termínech - 18/5 a 23/11/2019. Hlavní důraz je kladen na myšlenku akce - šíření sounáležitosti a solidarity mezi lidmi ve společnosti. Sbírka potravin rozšiřuje řady zapojených partnerů do akce. K již zapojeným partnerům z řad NGO (Charita ČR, Diakonie, Armáda spásy, Slezská diecéze,..) a potravinových / drogistických řetězců jsou ke spolupráci přizváni i další - OSN, Asociace společenské odpovědnosti, Ministerstva, Pionýr...
Projekt Přírodovědci.cz hledá nové spolupracovníky
Popularizačně-rekrutační projekt Přírodovědci.cz hledá další spolupracovníky. Pokud máte zájem o (honorovanou!) spolupráci na propagaci fakulty, ozvěte se na vnejsi@natur.cuni.cz.
Periodická tabulka prvků na naší fakultě
Na počest letošního 150. výročí objevení periodického zákona Dmitrijem Ivanovičem Mendělejevem a k uctění jeho spolupráce s českým chemikem Bohuslavem Braunerem jsme vytvořili výstavu chemických prvků ve formě velké periodické soustavy prvků (PSP). Expozice je umístěna na Albertově v budově chemických kateder (Hlavova 8, Praha 2) před velkou posluchárnou pojmenovanou na počest profesora Bohuslava Braunerova.
Cr.jpg
KONFERENCE INFRASTRUKTURA JPG.jpg
Konference: Plánování a navrhování zelené a modré infrastruktury: jak tvořit klimaticky odolné město
Srdečně Vás zveme na konferenci, kterou pořádá Kancelář krajiny a zelené infrastruktury IPR Praha ve spolupráci s Českou asociací pro krajinářskou architekturu a Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu z.s. Konference se koná 1.dubna 2019 od 9:00 do 16:30 v Centru architektury a městského plánování (CAMP), Vyšehradská 51, Praha 2.
Důsledky genomové duplikace u planého druhu r. Arabidopsis
Výzkumný tým Filipa Koláře a Karola Marholda z katedry botaniky ve spolupráci s kolegy z John Innes Centre v britském Norwichi přispěl k objasnění role genomové duplikace v divokých populacích druhu z modelového rodu Arabidopsis a ukázali, že polyploidie může v krátké době přinášet výhody v podobě akumulace výhodných variant. Článek byl nedávno publikován ve významném časopise Nature Ecology and Evolution.
AA065_SRomanian_4x_alpine_dracula_oříz.jpg
Monitoring sněhové pokrývky pomocí dronů
Změny klimatu a ekosystémů v horských oblastech vyvolávají výrazné změny v ukládání a tání sněhu, který je klíčový pro vodní režim krajiny a výskyt extrémů, jako je sucho nebo povodně. Tým profesora Jakuba Langhammera vyvinul inovativní metodu 3D rekonstrukce sněhové pokrývky s využitím bezpilotního snímkování. Článek byl publikovaný jako cover story březnového čísla časopisu Sensors.
dron.png
Přednáška: Brazil: overview of the country, links BR-CZ, business cooperation and etiquette
Přednáška bude proslovena v angličtině v rámci semináře Latinská Amerika. Přednáší Helen Pelipecki, překladatelka a tlumočnice od 14,50 hod v posluchárně Věž, (3.patro, Albertov 6). Všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Zveme fakultní veřejnost_Pelipecki.jpg
Uvedení knihy: Makroregiony světa. Nová regionální studie
Rozdělení světa na kontinenty či světadíly není jedinou možností, jak „uchopit“, poznávat a hodnotit jednotlivé části naší planety. Nová kniha, kterou vydává univerzita Karlova ve spolupráci s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v Nakladatelství Karolinum, přináší do českého prostředí koncepci tzv. makroregionů. Křest proběhne 1. dubna v 17.00 v Malé aule Karolina.
Makroregiony_pozv_oříz.jpg
PROTODAYS_BANNER_II (1)_oříz.jpg
Příspěvek naší fakulty k zachycení stavu světové biodiverzity
Poznání druhové rozmanitosti živé přírody, tedy biodiverzity, je důležité zejména v situaci, kdy díky činnosti člověka mizí ze světa nejen velké množství jedinců, ale i jednotlivé druhy či celé skupiny. Jen Přírodovědecká fakulta UK přispěla k poznání současných i vyhynulých taxonů za roky 2016 - 2017 počtem 208! Tento počet zahrnuje druhy různých taxonomických skupin všech kontinentů a životních prostředí.
3_biatriospora_antibiotica_oříz.jpg
VanikovaGA_cze.tif
Umělý chemický přepínač DNA pomáhá pochopit mechanismy epigenetiky
Vědci z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy připravili umělý chemický přepínač DNA citlivý na světlo a učinili tak první krok na cestě k umělé epigenetice – cílenému zapínání a vypínání genů. Jejich práci nyní publikoval prestižní vědecký časopis Chemical Science.
prepinač dna.jpg
Přednášky: East Asian Urban and Regional Development
Profesor Bae-Gyoon Park je profesorem geografie na Národní soulské univerzitě v Koreji. Na naší fakultě pronese 25. 3. a 26. 3. dvě přednášky s tématikou urbánního a regionálního rozvoje ve východní Asii. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.
korea.jpg
Přednášky: East Asian Urban and Regional Development
Profesor Bae-Gyoon Park je profesorem geografie na Národní soulské univerzitě v Koreji. Na naší fakultě pronese 25. 3. a 26. 3. dvě přednášky s tématikou urbánního a regionálního rozvoje ve východní Asii. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.
970_300_carousel.jpg
Kariérní den na UK
Informační poradenské a sociální centrum UK zve studenty a čerstvé absolventy Univerzity Karlovy na Kariérní den. Vyzkoušíte si přijímací pohovor nanečisto s profesionálními konzultanty z personální agentury. Prověříte svou úroveň angličtiny, zkusíte si sebeprezentaci na kameru a zjistíte, co je to vlastně koučování. To vše a ještě více 17. dubna mezi 10.00 a 16.00 v Karolinu.
karierni den uk maly.jpg
Kariérní den na UK
Informační poradenské a sociální centrum UK zve studenty a čerstvé absolventy Univerzity Karlovy na Kariérní den. Vyzkoušíte si přijímací pohovor nanečisto s profesionálními konzultanty z personální agentury. Prověříte svou úroveň angličtiny, zkusíte si sebeprezentaci na kameru a zjistíte, co je to vlastně koučování. To vše a ještě více 17. dubna mezi 10.00 a 16.00 v Karolinu.
karierni den uk maly.jpg
23. kartografická konference
Česká kartografická společnost ve spolupráci s katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK a katedrou geomatiky ČVUT zvou na 23. kartografickou konferenci, která proběhne ve dnech 18. - 20. září 2019 v Kutné Hoře.
kartograf_2.jpg
23. kartografická konference - pozvánka
Česká kartografická společnost ve spolupráci s katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK a katedrou geomatiky ČVUT zvou na 23. kartografickou konferenci, která proběhne ve dnech 18.-20. září 2019 v Kutné Hoře. Do 30. dubna 2019 je možné se zaregistrovat za zvýhodněný konferenční poplatek.
Přednáška: Goethe a chemie
V úterý 9. dubna 2019 od 17:00 se koná v Knihovně chemie, Přírodovědecké fakulty, Univerzity Karlovy, Praha 2 (studovna, Hlavova 8) přednáška na téma Goethe a chemie. Přednáší doc. RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D., katedra analytické chemie PřF UK a Mgr. Radek Chalupa, katedra učitelství a didaktiky chemie PřF UK.
[···]
Národní informační den ke grantům Marie Skłodowska-Curie – připomenutí
Akce proběhne 2. 4. 2019 v prostorách Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1) a proběhne v angličtině. Vystoupí zde například zástupce Evropské komise nebo čeští řešitelé MSCA projektů. Mezi granty MSCA patří například „Individual Fellowships“ (postdoktorské stáže spojené s mezinárodní mobilitou) nebo „Innovative Training Networks“ (mezinárodní školící sítě pro doktorandy).
PERIODICKA TABULKA PRVKU.jpg
periodicka tabulka web.jpg
Komentovaná prohlídka Periodické tabulky prvků již tento čtvrtek
Komentovaná prohlídka proběhne ve čtvrtek 28.3.2019 od 19 hod v budově Chemického ústavu PřF UK, Hlavova 8, Praha 2. Stálá výstava obsahuje 80 vzorků prvků od vodíku po bismut a vše je doplněno dotykovou obrazovkou a systémem nasvícení jednotlivých boxů tak, že je možné zvýraznit nejen obecné trendy v tabulce (teplota tání, elektronegativita apod.) ale i biologický význam jednotlivých prvků či rok jejich objevu. Vstup na prohlídku je volný.
periodicka tabulka web.jpg
Tradiční brigáda na albertovských stráních
V sobotu 13. dubna se bude konat každoroční jarní brigáda na Albertovských stráních. Pokud přijdete, napomůžete ke zkrášlení okolního prostředí naší fakulty. Brigáda bude probíhat od 9 do 17 hod. Bezprostředně na ni naváže posezení s hudebními nástroji v amfiteátru na stráních, kde bude k dispozici drobné občerstvení. Každý účastník brigády získá poukázku na nápoj (pivo/limo) zdarma. Akci pořádá SKAS - Studentská komora Akademického senátu fakulty
Strane_poster (1)_oříz.jpg
Univerzitní workshop pro žadatele o Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowships
Akce proběhne 25. 4. 2019 v Karolinu a je určena především pro výzkumníky, kteří budou podávat projektový návrh do aktuální výzvy s uzávěrkou 11. 9. 2019. Tyto granty financují postdoktorské stáže (1-2 roky) v jiné zemi, než kde výzkumník dosud pracoval nebo studoval.
Úspěch našich studentů na soutěži GISáček 2019
Dne 20. března 2019 se konala tradiční studentská soutěžní konference GISáček, které se zúčastnili studenti z oblasti geověd. Letošní ročník ovládli studenti prezentující své bakalářské práce obhájené na katedře aplikované geoinformatiky a kartografie. Bc. Jakub Marek, Bc. Faraz Ahmed Bashir, Bc. David Maceška a Bc. David Černický.
gisaák.jpg
Petr Janšta z katedry zoologie získal prestižní Fulbrightovo stipendium
Projekt dr. Petra Janšty s názvem "Evolution of Host and Morphological Adaptations in Parasitoid Family Torymidae" byl vybrán pro stipendium Fulbrightovy komise na University of California v Riverside u prof. Johna Heratyho. Gratulujeme!
_znovu.jpg
26. Americký semestr zahájen!
Ve středu 27. března 2019 proběhlo na Albertově zahájení 26. ročníku tzv. Amerického semestru – programu vzájemné spolupráce mezi Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a americkou Dartmouth College (New Hampshire, USA).
americký_oříz.jpg
CONTIPRO (1).jpg
Den otevřených dveří ve společnosti Contipro
Zveme všechny zájemce na Den otevřených dveřích, který pro Vás pořádá Contipro v úterý 16.4. od 9:30 do 15:00 v Dolní Dobrouči. Prohlídka laboratoří, představení výzkumu, konzultace CV či nabídka kariérních příležitostí. Příspěvek na dopravu a občerstvení zajištěny. Přihlášky do 12.4.
Seminář mediální komunikace
Seminář si klade za cíl seznámit účastníky se základními principy komunikace s médii, se zvláštním zřetelem na procvičení prezentace výsledků své vědecké a odborné práce před rozhlasovým mikrofonem a televizní kamerou. Pro akademické a vědecké pracovníky UK je zdarma.
PŘEDNÁŠKA AV.jpg
Přednáška "Neurofyziologie a její praktické aplikace-hledání látek pro léčbu onemocnění nervové soustavy"
Zveme všechny zájemce na přednášku prof. Ladislava Vyklického (FGÚ AV ČR) a prof. Martina Fuska (ÚOCHB AV ČR), kteří představí experimentální přístupy při hledání nových léčiv. Přednáška, v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci" se koná 17. dubna 2019 v 17:00, v Akademii věd ČR, Národní 3, Praha 1. Vstup je volný. Doporučujeme rezervaci míst předem.
Přednáška: Highlights from research on cargo cult-based science education
Katedra učitelství a didaktiky biologie PřF UK vás srdečně zve na přednášku u příležitosti předání titulu hostujícího profesora na UK. Přednášku pronese prof. dr. Andrej Šorgo z university v Mariboru. Akce proběhne 10. dubna ve 14. hodin v učebně didaktiky biologie B4, Viničná 7, 1. patro. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
prof. Andrej Šorgo_oříz.jpg
Přednáška: Highlights from research on cargo cult-based science education
Katedra učitelství a didaktiky biologie PřF UK vás srdečně zve na přednášku u příležitosti předání titulu hostujícího profesora na UK. Přednášku prof. dr. Andrej Šorgo z university v Mariboru. Přednáška proběhne 10. dubna ve 14. hodin v učebně didaktiky biologie B4, Viničná 7, 1. patro. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
OPV - Podpora mezinárodní spolupráce - tzv. internacionalizace
Vychází 4. číslo 28. ročníku Geografických rozhledů s tématem Jižní Asie
Jižní Asie je oblastí, jejíž vývoj byl, je a bude velmi dynamický. Ale o jakém regionu je vlastně řeč? Jak jižní Asii vymezit? To jsou otázky, na které nenalezneme odpověď, s níž by všichni geografové jednohlasně souhlasili. Proto se k jejich řešení toto číslo Rozhledů snaží přispět.
gr.png
Česko - A jak dál?
VEŘEJNÁ DISKUSE – ZAPOJTE SE I VY! Jaké problémy trápí české zemědělce? Jak je na tom ČR s kvalitou potravin? Jaké změny krajiny nás čekají a proč? KDY: čtvrtek, 11. dubna 2019 KDE: Sál Mozart, Grandhotel Zvon, nám. Přemysla Otakara II. 90/28
Zápis do Přírodovědné školky Rybičky PřF UK na školní rok 2019/2020 pokračuje
Pro následující školní rok může školka Rybička nabídnout ještě několik volných míst vašim dětem a vnoučatům ve věku od 2,5 do 6 (7) let. Druhé kolo zápisu probíhá od 10. dubna do 15. května 2019, formuláře a přihlášky si můžete stáhnout na webových stránkách školky www.skolkarybicka.cz v rubrice "provoz" dole. Obsazujeme několik posledních volných míst.
rybička_oříz.jpg
Zápis do Přírodovědné školky Rybičky PřF UK na školní rok 2019/2020 pokračuje
Pro následující školní rok může školka Rybička nabídnout ještě několik volných míst vašim dětem a vnoučatům ve věku od 2,5 do 6 (7) let. Druhé kolo zápisu probíhá od 10. dubna do 15. května 2019, formuláře a přihlášky si můžete stáhnout na webových stránkách školky www.skolkarybicka.cz v rubrice "provoz" dole. Obsazujeme několik posledních volných míst.
Univerzita Karlova ocenila naše odborníky
Univerzita Karlova si připomíná výročí 671 let od svého založení. Při příležitosti oslav tohoto výročí předal rektor UK, profesor Tomáš Zima, Cenu Miloslava Petruska za prezentaci Univerzity Karlovy a Cenu Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin. Laureáty druhého z ocenění se stali mj. buněční biologové Jan Brábek a Daniel Rösel. Prémie Donatio Univesitatis Carolinae byla mj. udělena geografovi Bohumíru Janskému a ekologovi Davidovi Storchovi. Gratulujeme!
uk znak.jpg
Kniha "O parazitech a lidech" získala cenu Magnesia Litera
Nejprestižnější české ocenění v oblasti literatury Magnesia Litera získala večer 7. 4. v kategorii "Litera za naučnou literaturu" publikace autorského kolektivu z katedry parazitologie vedeného Janem Votýpkou "O parazitech a lidech". Gratulujeme!
O_parazitech_lidech215484.jpg

Akce dokumentů