​​​Kniha Vojtěch​a Hladkého ​právě vyšla v nakladatelství Oxford University Press

Publikace "On the Gods and the World. Orpheus and the Presocratics in the Derveni Papyrus​" Vojtěcha Hladkého z katedry filosofie a dějin přírodních věd právě vyšla v prestižním nakladatelství Oxford University Press. Publikace zasazuje Papyrus Derveni do kontextu širšího dobového intelektuálního prostředí, což nám pomáhá lépe pochopit některé zvláštnosti tohoto asi 2400 let starého textu. Gratulujeme!

Papyrus Derveni je mnohovrstevnatý  filozofický a náboženský traktát, napsaný v řečtině pravděpodobně těsně před rokem 400 před naším letopočtem. Od svého objevu v roce 1962 papyrus přitahuje pozornost vědců z několika oblastí klasických studií, především antické filozofie a náboženství, ale také literární vědy. Anonymní autor textu cituje dosud neznámou orfickou báseň a komentuje ji pomocí filozofických motivů a pojmů převzatých od různých presokratických myslitelů, zejména však od Hérakleita a anaxagorejců.

Kniha předkládá nový výklad různých aspektů tohoto složitého textu: V této studii se objevuje: zařazení traktátu do tradice alegorického výkladu; interpretace úvodních sloupců, které popisují zvláštní rituál a obsahují některé hérakleitovské materiály, včetně, jak studie tvrdí, některých dosud neznámých fragmentů; rekonstrukce obsahu orfické básně, kterou Derveniův autor komentuje; zkoumání různých alegorických prostředků, které Derveniův autor používá při výkladu orfické básně, v návaznosti na jeho komentář; a konečně diskuse o pravděpodobném intelektuálním pozadí, v němž  traktát vznikl.

Studie  tvrdí, že Papyrus Derveni je spíše než dílem filosofujícího orfického zasvěcence filosofickým textem, jehož cílem bylo vysvětlit nestandardní náboženskou báseň. Komentář vysvětluje orfickou báseň z perspektivy ovlivněné diskusemi mezi stoupenci filosofie Anaxagory a Hérakleita a využívá úvahy o používání a funkci jazyka, které lze nalézt ve spisech některých soudobých myslitelů. Na základě rozboru pramenů, z nichž papyrus vychází, dochází k závěru, že jeho autor pravděpodobně působil v Athénách na konci 5. století př. n. l. a mohl být osobou blízkou Sókratovu učiteli Archelaovi.

Více informací na stránkách Oxford Univesity Press

Publikováno: Pondělí 20.05.2024 15:35