E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Kde se inspirovat pro výuku politické geografie?
Zásadním problémem výuky politické geografie na středních školách jsou podle samotných učitelů nedostatečné informace ze současného geografického výzkumu a didaktické materiály, které by přinášely modernější náhled na aktuální témata. Cílem právě ukončeného projektu „Aplikace poznatků současného výzkumu politické geografie ve výuce geografie a sociálně-vědních předmětů na středních školách“ proto bylo alespoň částečně odstranit tento problém vytvořením výstupů, které nabízí možnosti zapojení současných politicko-geografických témat do výuky. Projekt byl řešený na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy za podpory Technologické agentury České republiky.
Odhalit falešný včelí med bude snazší
Včelí med patří mezi nejfalšovanější potraviny na světě. Nejčastějšími podvody jsou přimíchávání sirupů z cukrové třtiny, kukuřice či rýže. Odhalení falšovaného medu je nesnadné a obvykle je zapotřebí využití více metodických přístupů. Pomoci může nová metoda, kterou vyvinuli vědci z Přírodovědecké fakulty a Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
Program STARS 2022 je otevřen
Přírodovědecká fakulta UK zahájila další ročník programu STARS, který podporuje talentované doktorandy z celého světa. V rámci STARS 2022 si mohou studenti vybrat některé z témat doktorského výzkumu, která jsou zveřejněna na webových stránkách od 10. ledna 2022. Uzávěrka přihlášek je 13. března 2022.
Nadační fond Neuron vyhlašuje grant pro novou Expedici Neuron.
Nadační fond Neuron vyhlašuje grantovou výzvu na financování nové Expedice Neuron. Grant je otevřený vědcům bez ohledu na jejich obor, terénní výzkum může probíhat kdekoliv na světě. Kritériem získání grantu je kvalita projektu a jeho jedinečnost. Uzávěrka přihlášek je 31.1. 2022.
Společnost ALS posiluje svůj team
Společnost ALS, provozovatel moderních analytických laboratoří akreditovaných ČIA, hledá do svého týmu analytického chemika a laboranta/laborantku.
Biologické čtvrtky ve Viničné: Nad poměry (pohlaví)
I tento čtvrtek, 25.11.2021, se můžete těšit na další přednášku z cyklu Biologické čtvrtky ve Viničné, a to jednoho z organizátorů tohoto cyklu a autora řady zajímavých článků, které publikoval na stránkách časopisu Vesmír. Přednáška Mgr. Lukáše Kratochvíla, Ph.D. na téma Nad poměry (pohlaví):Evoluce způsobů určování pohlaví u obratlovců proběhne od 17:15 v Posluchárně Fotochemie ve Viničné 7, Praha 2.
Dny geografie
Ve dnech 15. – 19. listopadu 2021 uspořádala Geografická sekce Přírodovědecké fakulty UK tradiční akci Dny geografie. Po roce mohla událost probíhat opět prezenčně v prostorách fakulty, přičemž pro návštěvníky byl připraven bohatý program. Po většinu dní probíhaly odborné přednášky z fyzické, sociální či regionální geografie, demografie nebo kartografie.
Kurz: Pokroky v biologii 2022
Zveme všechny zájemce o biologii z řad studentů středních škol a jejich pedagogů a také široké veřejnosti na kurz Pokroky v biologii 2022, který bude probíhat od 22. ledna do 2. dubna 2022 na Přírodovědecké fakultě UK. Studentům může zároveň pomoci k úspěchu při zvládnutí přijímací zkoušky na biologické obory UK. Kurz bude probíhat vždy v sobotu, 1x za 14 dní. Uzávěrka přihlášek je 19.1.2022. Vstup je zdarma.
Karolinum přivítalo Zlaté absolventy
V sobotu 30.10.2021 se ve Velké aule Karolina konala Zlatá promoce, slavnostní akt pro absolventy, kteří si tak připomněli 50 let od svého absolutoria na Univerzitě Karlově. Spolu s dalšími fakultami přivítalo Karolinum i naše bývalé studenty. K jubileu gratulujeme.
Výstava Příběh geologie
Knihovna geologie a Ústav geologie a paleontologie PřF UK pod záštitou Geologické sekce PřF UK a děkana fakulty vás srdečně zvou na výstavu Příběh geologie, která se koná v rámci připomínky 100 let výročí založení Přírodovědecké fakulty UK. Výstavu můžete zhlédnout od 22.října do 20. prosince 2021 v Knihovně geologie, Albertov 6, Praha 2.
Slavnostní poklepání základního kamene výstavby Kampusu Albertov
Na pražském Albertově se 18. října 2021 konal slavnostní ceremoniál poklepání základního kamene nového kampusu, kterého se vedle děkana PřF UK prof. Jiřího Zimy a zástupců Univerzity Karlovy a projektantů zúčastnili také náměstci ministerstva školství a ministerstva průmyslu a obchodu, starostka městské části Prahy 2 či vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR. Kampus Albertov bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Přírodovědecké, Matematicko-fyzikální a 1. lékařské fakulty. Studenty a vědecké pracovníky přivítá nový kampus od akademického roku 2026/2027.
Konfliktní regiony světa - Evropa
Nová série Konfliktní regiony světa se věnuje vybraným konfliktům a dalších politickým problémům v různých částech světa, díl věnovaný Evropě se pak zaměřuje na tři regiony se specifickými politickými problémy, které však spojují projevy nacionalismu a geopolitiky. Text je určen jak studentům a učitelům středních škol, tak všem zájemcům o politickou geografii a obecně současné politické dění. Autorem této nové knižní série od Nakladatelství České geografické společnosti je RNDr. Libor Jelen, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
Konfliktní regiony světa - Evropa
Nová série Konfliktní regiony světa se věnuje vybraným konfliktům a dalších politickým problémům v různých částech světa, díl věnovaný Evropě se pak zaměřuje na tři regiony se specifickými politickými problémy, které však spojují projevy nacionalismu a geopolitiky. Text je určen jak studentům a učitelům středních škol, tak všem zájemcům o politickou geografii a obecně současné politické dění. Autorem této nové knižní série od Nakladatelství České geografické společnosti je RNDr. Libor Jelen, Ph.D. z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
Začni (si) s Přírodovědou 2021
Projekt studentských stáží Přírodovědecké fakulty UK pokračuje již čtvrtým rokem a je určen nadaným a motivovaným studentům vyšších ročníků gymnázií nebo odborných škol. Pod vedením odborníků PřF UK mají středoškolští studenti možnost prohloubit své znalosti a dovednosti a okusit skutečnou vědu. Výstupem může (ale nemusí) být rovněž práce pro SOČ či jiný typ soutěže. Zájemci, zasílejte krátký motivační dopis do 19.9. 2021.
Zemřel doc. RNDr. Jiří Luštinec, CSc.
Vedoucí katedry fyziologie rostlin PřF UK (nynější katedra experimentální biologie rostlin) v letech 1991-1997. Zásadním způsobem se zasloužil o podstatnou koncepční transformaci katedry.
Mezinárodní ochranářsko-vědecká konference GBCC
Již 6. ročník mezinárodní ochranářsko-vědecké konference - Global Biodiversity Conservation Conference proběhne, ve spolupráci s českými ZOO a univerzitami ve dnech 10.-12.11.2021. Tématem letošního ročníku je Svět po roce 2020: Od krize k ochraně biodiverzity. Na konferenci jsou srdečně zváni studenti, odborníci a další zájemci o problematiku ochrany biodiverzity v praxi. Zájemci o prezentaci svého výzkumného či ochranářského tématu formou posteru mohou zasílat své abstrakty do 31.8.2021. Registrace probíhá do 15.10.2021.
Kdo zajišťoval péči o děti v době pandemie?
Třemi plošnými lockdowny s výrazným omezením nebo úplným uzavřením škol a školek si české rodiny s dětmi musely projít v uplynulém roce a půl. Právě na toto období a na to, jak v rodinách zajišťovali celodenní péči o děti, se zaměřily otázky probíhajícího výzkumu Současná česká rodina, na kterém společně pracují společně experti z Univerzity Karlovy, Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a Masarykovy univerzity. Jedním z garantů projektu je i katedra demografie a geodemografie PřF UK.
Zemřel profesor František Ferry Fediuk
„Kladívko upustím, až mi samo vypadne z ruky“. Ve věku 92 let odešel profesor František Ferry Fediuk, významný geolog a spisovatel, absolvent naší fakulty, kde desítky let působil na katedře petrologie. Se svým geologickým kladívkem poznal nejen téměř všechny kouty naší vlasti, ale dostal se i do mnoha zemí všech kontinentů kromě Antarktidy. S mezinárodní expedicí projel na výzkumné lodi západní Pacifik od Japonska přes Filipíny, Singapur, Mikronésii a Novou Guineu až do Austrálie. Čest jeho památce!
Chemik Roman Staňo získal první místo Ceny Contipro 2021
V posledním červnovém dni proběhlo finálové kolo již třetího ročníku prestižní Ceny Contipro, kde se formou odborné soutěže střetly největší naděje české vědy v oblasti biomateriálů a tkáňového inženýrství. První místo si odnesl student katedry fyzikální a makromolekulární chemie Roman Staňo. Jemu i jeho školiteli dr. Peteru Košovanovi upřímně gratulujeme!
Nadace Experientia podpoří další nadané mladé vědce
Jedním ze stipendistů Nadace Experientia pro rok 2021 je doktorand naší fakulty Athansios Markos , který bude na prestižní univerzitě ETH v Zurichu vyvíjet nové reakce, umožňující zkoumat biomolekuly v živých organismech. Rozšíří řadu již 17 excelentních mladých chemiků, kteří díky nadační podpoře dostali šanci vycestovat na roční stáž na špičkové zahraniční vědecké pracoviště.

Akce dokumentů