E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Film Civilizace - dobrá zpráva o konci světa přichází do kin
Právě byl uveden do kin výpravný dokument režiséra Petra Horkého a archeologa Miroslava Bárty o zákonech, kterými se řídí vzestup a pád civilizací a společností. Film se snaží na základě příběhů z různých částí světa odpovídat na otázky, které trápí většinu z nás – odkud a kam jdeme, jaký má náš život smysl a co může každý z nás udělat pro to, aby byl svět lepší a udržitelný. Film bude promítán v kinech po celé České republice i v zahraničí. Záštitu nad ním poskytla Univerzita Karlova, jedním z kameramanů je Petr Jan Juračka z naší fakulty.
Film Civilizace - dobrá zpráva o konci světa přichází do kin
Právě byl uveden do kin výpravný dokument režiséra Petra Horkého a archeologa Miroslava Bárty o zákonech, kterými se řídí vzestup a pád civilizací a společností. Záštitu filmu poskytla Univerzita Karlova, jedním z kameramanů je Petr Jan Juračka z naší fakulty.
15. Mezinárodní konference GeoRaman 2022
Ve dnech 29. srpna až 1. září se koná na půdě Univerzity Karlovy v historické budově Karolina 15. ročník mezinárodní vědecké konference GeoRaman 2022. Cyklus konferencí GeoRaman je tradiční setkávání špičkových vědců se zaměřením na aplikaci analytické metody Ramanovy spektroskopie v oblasti geověd, planetárních věd a věd o kulturním dědictví. Tento ročník, významný pro komunitu i s ohledem na pauzu způsobenou pandemií, je organizován pracovníky Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů, hlavní organizátorem je Mgr. Adam Culka, Ph.D.
Výstava Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole od září na Albertově
Výstava Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole se přesouvá na své cestě na Albertov! Zveme vás na již třetí zastávku výstavy, která je jedním z výstupů stejnojmenného tříletého projektu podpořeného v rámci programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II) Ministerstva kultury České republiky. Výstava se věnuje proměnám sociálního prostředí okrajových částí dynamicky rostoucí pražské metropole od období industrializace do současnosti.
Planeta Praha na plátně i v knize
Muflon, roháč obecný, plch velký, mravenec otrokářský, myšice křovinná, slípka zelenooká a další a další. Ti všichni jsou v hlavních rolí nejen snímku Planeta Praha, který stále běží v kinech, ale setkáte se s nimi i na stránkách stejnojmenné knihy, která film doprovází. Jejími autory jsou zároveň odborní poradci zmiňovaného filmu - Dr. Ondřej Sedláček, Dr. Petr Šípek, prof. David Storch a Mgr. Jan Šturma z naší fakulty.
Globální analýza odhalila nejrozmanitější lesy planety i příčiny rozdílů v biodiverzitě lesních ekosystémů
Počet druhů stromů v místních ekosystémech je klíčovým měřítkem biologické rozmanitosti. Známé ekologické pravidlo říká, že počty druhů se směrem od pólů k rovníku zvětšují. Proč však tento trend není úplně univerzální a co všechno může ovlivňovat lokální biodiverzitu? Vědecký časopis Nature Ecology and Evolution právě zveřejnil studii, která na základě analýzy bezkonkurenční databáze srovnala druhovou bohatost lesů prakticky celé planety a objasnila příčiny zodpovědné za rozdíly v diverzitě stromů na různých místech. Na studii publikované v tomto nejprestižnějším ekologickém časopise se podíleli i vědci z naší fakulty, konkrétně výzkumná skupina katedry ekologie pod vedením Dr. Roberta Tropka a Dr. Štěpána Janečka.
Studentka naší fakulty byla přijata do nejprestižnějšího mezinárodního doktorandského programu EMBL
Mezinárodní doktorandský program EMBL (EIPP) je nejprestižnějším postgraduálním programem v Evropě. Jeho cílem je podporovat excelenci v oblasti molekulárních věd o živé přírodě a vzdělávat mladé talentované vědce a vědkyně. Jednou z nich bude od října tohoto roku studentka naší fakulty Pavlína Marková z výzkumné skupiny Soft Matter na katedře fyzikální a makromolekulární chemie. Gratulujeme k přijetí!
Nenechte si ujít kurz: Laboratorní metody v asistované reprodukci
Akreditovaný kvalifikační kurz je určen pro absolventy akreditovaného magisterského studijního oboru přírodovědného zaměření, kteří chtějí získat odbornou způsobilost k výkonu povolání odborného pracovníka v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků. Vstupním požadavkem je absolvování magisterského studijního oboru přírodovědného zaměření, doložené ověřenou kopií diplomu. Přihlásit se mohou i studenti, kteří nejpozději k prvnímu dni konání kurzu absolvují magisterské studium a tuto skutečnost doloží potvrzením. Výuka bude probíhat v září 2022, uzávěrka přihlášek je 15. srpna.
Stipendia pro absolventy od Německé spolkové nadace pro životní prostředí
Německá spolková nadace pro životní prostředí vypisuje každý rok stipendia pro kvalifikované absolventy vysokých škol ve Střední a Východní Evropě se zaměřením na různé oblasti tvorby a ochrany životního prostředí. Žádost je možné podat ve dvou termínech, vždy 5.9. a 5.3. Stipendijní program podporuje 6-12 měsíční pobyty na německých odborných pracovištích.
Zlatá doba české biologické olympiády pokračuje
33. ročník Mezinárodní biologické olympiády (Internatonal Biology Olympiad, IBO) se konal v arménském hlavním městě Jerevanu a zúčastnilo se jí 237 soutěžících z 62 zemí světa. Výprava České republiky dosáhla mimořádného úspěchu, všichni soutěžící získali medaile, a to včetně kovu nejcennějšího. Zlatý medailista Marek Pavlica navíc obsadil 5. místo celkového pořadí, což je umístění skutečně prestižní.
Úspěch české reprezentace na Mezinárodní zeměpisné olympiádě
Ve dnech 12. až 18. července proběhl 18. ročník International Geography Olympiad (IGEO), pořádaný distanční formou online z Paříže. Mezi 209 soutěžícími z celkem 54 zemí světa se o medaile utkali také čtyři studenti z Česka. Ze soutěže si odvezli stříbro a bronz. Organizačním garantem Zeměpisné olympiády Česko je Přírodovědecká fakulta UK.
Prestižní grant EMBO Postdoctoral Fellowship získala absolventka naší fakulty
Postdoktorandská stipendia EMBO podporují vynikající absolventy z celého světa. Díky vědeckému záběru v celé šíři výzkumu, širokému geografickému dosahu a více než 1800 nejlepším odborníkům z celého světa, členům organizace EMBO, pomáhají mladým vědcům rozvíjet jejich další výzkum, podporovat jejich mezinárodní reputaci a zajištovat jejich mobilitu. Je nám ctí, že jednou ze stipendistek prestižního grantu EMBO Postdoctoral Fellowship je Vedrana Marković Ph.D. , absolventka doktorandského studia na katedře experimentální biologie rostlin naší fakulty. Gratulujeme!
Historicky první ročník soutěže Science in Shorts zná své vítěze
Historicky první ročník soutěže Science in Shorts zná své vítěze. Je nám velkou ctí, že se jedním z nich stal Mgr. Pavel Doležal, Ph.D. z katedry parazitologie PřF UK a BIOCEV. Gratulujeme! Soutěž Science in Shorts, kterou uspořádaly Nature Awards a vydavatelství Springer Nature ve spolupráci s Merc KGaA, má za cíl poskytnout mladým vědcům novou platformu pro prezentaci své výzkumné činnosti co nejširšímu publiku, a to přístupnou, zábavnou a poutavou formou.
Ex - premiéra divadelního spolku Hamba
Do meziplanetárního korporátu přichází nová duše, nebo možná spíš tělo. Hackerka se vrátí k svému ex-milenci, aby jej vytáhla ještě na jednu misi. Chystá se prezentace přísně tajného projektu Ex. A ředitel si neváží svých bezpečnostních složek tak, jak by měl...Divadelní spolek Hamba zve na premiéru své deváté divadelní hry, která proběhne 17. a 19. června 2022 od 18hod. ve Velké geologické posluchárně. Vstupné dobrovolné.
Výstava: Tajemství jména
Chemická sekce PřF UK, katedra analytické chemie a Knihovna chemie srdečně zvou všechny zájemce na výstavu Tajemství jména, věnovanou poznání osudů těch, kteří zanechali v chemické laboratoři trvalou stopu. Výstava je otevřena denně od 10. června 2022 do 31. května 2023 v prostorách Knihovny chemie, Hlavova 8, Praha 2. Vstup je volný.
Naše fakulta na Veletrhu vědy 2022 právě teď v Letňanech
Až do soboty 4. června můžete navštívit i stanoviště naší fakulty na největší vědecké události v Česku - Veletrhu vědy 2022 v pražských Letňanech. Denně od 10.00 do 18.00 na vás čekají zajímavé expozice předních českých vědeckých institucí a pestrý program. Vstup je zdarma. Těšíme se na vás!
Hostem Open Science Podcast byl Mgr. Marian Novotný, Ph.D.
V jednom z posledních podcastů OPEN SCIENCE PODCAST byl představen Open Science Šampion z katedry buněčné biologie PřF UK Mgr. Marian Novotný, Ph.D. Proč jsou důležitá otevřená výzkumná data? Co je infrastruktura ELIXÍR? A co by měla udělat UK pro zjednodušení zprávy výzkumných dat? Zaposlouchejte se do názorů a zkušeností odborníka z naší fakulty.
Křest knihy profesora Stanislava Komárka
Srdečně zveme všechny zájemce na křest dvou svazků nové knihy biologa, filozofa a spisovatele Stanislava Komárka Jungovské eseje z devadesátých let, který se koná v úterý 14. června 2022 v 17 hodin v Literární kavárně Academia v Praze. Kmotrem knihy bude Vojtěch Franče.
Světová cena Olympus Image of the Year Award 2021 putuje na naši fakultu
Společnost Olympus pokračuje v hledání nejlepších snímků v rámci světelné mikroskopie a třetí ročník její soutěže Olympus Image of the Year Award 2021 se zaměřil na oblast biologických věd. Světovou cenu za mikroskopický sníme květu Arabidopsis získal doktorand katedry experimentální biologie rostlin PřF UK Mgr. Jan Martinek. Gratulujeme!
ZOO Tábor posiluje svůj tým
Ředitel zoologické zahrady v Táboře hledá pro svůj pražský tým aktivního člověka se vzděláním přírodovědného nebo veterinárního směru a přímo do zoologické zahrady v Táboře pak ošetřovatele zvířat. Zájemce čeká pestrá a velmi zajímavá pracovní náplň, motivační finanční ohodnocení, možnost seberealizace a atraktivní benefity.

Akce dokumentů