E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Interdisciplinární tým UK slavil úspěch v Oxfordu!
Projekt Trauma a porod v ČR, jehož spoluautorkou je i Johana Kužílková z naší fakulty, se probojoval do globálního finále prestižní soutěže Map the System na University of Oxford. V konkurenci 17 týmů z univerzit z celého světa získal právě interdisciplinární tým UK cenu Excellence Award for Highly commended project. Gratulujeme!
34. ročník Mezinárodní biologické olympiády - doba stříbrná a broznová pokračuje
V Al Ain, na hranicích s Ománem, ve Spojených arabských emirátech (UAE) se uskutečnil letošní po mnoha stránkách mimořádný ročník Biologické olympiády. Původně se měl uskutečnit v Rusku, vzhledem k okolnostem však bylo už vloni, v arménském Jerevanu, jasné, že se tak nestane. Na poslední chvíli se podařilo – s velkým přičiněním Lenky Libusové (Katedra buněčné biologie PřF UK) – předsedkyně Mezinárodní biologické olympiády, získat novou hostitelskou zemi.
Cena Josefa Hlávky pro rok 2023 putuje na naši fakultu
I letos udělily Nadace Český literární fond a Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových Ceny Josefa Hlávky za vědeckou literaturu pro rok 2023. Během slavnostního předávání 19. června na Hlávkově zámku se laureátem ceny v oblasti věd o živé přírodě stal RNDr. Vladimír Rudajev, Ph.D. z katedry fyziologie. Gratulujeme!
Francouzské velvyslanectví ocenilo vědecké talenty
Ceny Francouzského velvyslanectví v Praze jsou každoročně udělovány mladým českým vědcům za kvalitu jejich výzkumných prací, a to v rámci hned několika kategorií dle oborů. Nejinak tomu bylo i letos. První místo v Ceně Jacquese Derridy získala Mgr. Anna Altová. Laureáty prestižních ocenění z rukou nobelisty Jeana Marie Lehna se stali RNDr. Vojtěch Dočekal, Ph.D. (2. místo) a Mgr. Ondřej Veselý (zvláštní ceny České chemické společnosti). Všem oceněným srdečně gratulujeme!
Výstava: Země Františka Josefa: 150 let od objevení
Geografická sekce, Mapová sbírka a Knihovna geografie PřF UK ve spolupráci s Regionálním muzeem v Teplicích vás srdečně zvou na výstavu Země Františka Josefa: 150 let od objevení. Výstavu můžete zhlédnout v předsálí Mapové sbírky na Albertově od 14. 6. 2023 do 31. 1. 2024. Vstup je volný. Vernisáž výstavy se koná 13. června ve 13.00.
Velká výstava bezobratlých v Botanické zahradě
Velká výstava bezobratlých se po dlouhých pěti letech opět vrací do Botanické zahrady PřF UK. Pro veřejnost je výstava otevřena ve všední dny mezi 13–18h., o víkendu 8.30–18h. Výstava proběhne v prostoru nad refugiem mezi 2.–11. červnem.
Vyšla publikace "Vltava - proměny historické krajiny"
"Vltava - proměny historické krajiny" mapuje vývoj historické krajiny podél Vltavy, od pramene až po soutok s Berounkou, ovlivněného technickými zásahy a proměnami funkci řeky v kontextu společenských změn. Publikace je výstupem projektu NAKI, na kterém se podíleli i geografové z naší fakulty.
Cena L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě míří i na naši fakultu
Již 17. ročník talentovaného programu L´Oreál - UNESCO Pro ženy ve vědě zná tři nové vítězné projekty. Jednou ze tří vědkyň, které svými projekty zaujaly porotu, je Mgr. Pavla Eliášová, Ph.D. z katedry fyzikální a makromolekulární chemie. Gratulujeme!
Výstava Udržitelnost a civilizace
Zveme všechny zájemce na třetí z cyklu autorských výstav prof. Miroslava Bárty, Udržitelnost a civilizace, kterou můžete zhlédnout ve dnech 12.5. - 28. 6. 2023 na pražské Kampě. Její hlavní myšlenkou je, že naše civilizace jako doposud první nedokáže většinu toho, co vyrobí, vrátit zpět do přírody nebo recyklovat. Výstava vznikla pod záštitou rektorky UK a Ministerstva průmyslu a obchodu. Na přípravě se podíleli geografové prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc., doc. RNDr. Eva Janská, Ph.D., doc. RNDr. Martin Ouředníček, Ph.D. a RNDr. Luděk Šefrna, CSc. z naší fakulty.
Konference ke 150. výročí narození prof. Bohumila Němce
Srdečně zveme všechny zájemce na dvoudenní konferenci ke 150. výročí narození prof. Bohumila Němce, která se pod záštitou rektorky UK prof. Mileny Králíčkové koná 8. a 9. června 2023 ve Viničné 7. Cílem dvoudenní konference je nahlédnout osobnost prof. Němce jednak v kontextu jeho doby, předchůdců i současníků, a tehdejších ideových proudů – tedy jako veřejného činitele a myslitele. Současně však také jako iniciátora a hybatele vědeckého programu experimentálního studia rostlin, který pokračuje a úspěšně se rozvíjí na našich univerzitách a ústavech Akademie věd ČR.
Výstava "Vltava - proměny historické krajiny" nyní ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy
Výstava "Vltava - proměny historické krajiny" pokračuje ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy, a to od 5.5. do 1. 10. 2023. Výstava je určena široké veřejnosti a nabízí unikátní pohled na původní údolí Vltavy před vznikem kaskády přehrad a seznamuje s aspekty změn krajiny a jejího osídlení. Na výstavě se podíleli geografové z Přírodovědecké fakulty UK a odborníci z Katedry geomatiky a Katedry hydrotechniky Fakulty stavební ČVUT.
Den s Univerzitou Karlovou
Srdečně vás zveme na Den s Univerzitou Karlovou, která se koná v sobotu 20. května 2023 od 10:00 do 18:00 v prostorech Kampusu Hybernská. Jednotlivé fakulty se zde představí v rámci bohatého doprovodného programu. Těší se na vás naši absolventi - Václav Moravec, youtuberské duo Pastoral Brothers a další zajímaví hosté. Pro zájemce je připravena komentovaná prohlídka historického Karolina. Vstup zdarma.
Vzpomínkový seminář k uctění památky profesora Petra Nachtigalla
Katedra fyzikální a makromolekulární chemie si dovoluje pozvat fakultní veřejnost na vzpomínkový seminář k uctění památky prof. Petra Nachtigalla, který zesnul na konci minulého roku. Seminář se koná ve středu 12. dubna 2023 od 14.00 v budově Chemického ústavu UK.
Výstava Mapa Království českého, 1720
Srdečně vás zveme na výstavu Mapa Království českého, 1720, která vznikla ve spolupráci geografické sekce PřF UK, Mapové sbírky a Knihovny geografie. Výstava představuje život a dílo rakouského vojenského inženýra a kartografa Johanna Christopha Müllera (1673–1721), jehož tzv. velká mapa Čech pod titulem Mappa geographica Regni Bohemiae byla publikována před 300 lety. Výstavu můžete zhlédnout od 17. ledna do 26. května 2023 na Albertově 6. Vstup je volný.
Zemřel profesor Petr Nachtigall
Prof. RNDr. Petr Nachtigall, Ph.D. zemřel 28. prosince 2022. Byl mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti teoretického studia materiálů, na naší fakultě působil na katedře fyzikální a makromolekulární chemie. Čest jeho památce.
Laboratorní metody v asistované reprodukci (kurz celoživotního vzdělávání)
Jste absolventem některého z přírodovědeckých oborů (biologie, chemie) a přemýšlíte o uplatnění v oblasti reprodukční medicíny? Napomoci vám může kurz “Laboratorní metody v asistované reprodukci”, který vypisuje naše fakulta v rámci Celoživotního vzdělávání. Kurz bude probíhat v průběhu ledna 2023. Přihláška do kurzu se podává výhradně elektronicky v SIS v termínu od 6.12. - 3.1. 2023. Po otevření SIS otevřete položku "Přijímací řízení" a následně zvolte záložku "Založení nové přihlášky".
Zemřel docent Jan Krekule
Docent Jan Krekule, význačný vědec v oboru experimentální biologie rostlin a úspěšný popularizátor poznatků jak ze svého oboru, tak z botaniky v celé její šíři, zemřel 18. listopadu 2022.
Diskusní setkání: Zapomínáme!
Srdečně vás zveme na diskusní setkání s ukrajinskými studenty a akademiky. Akce "Zapomínáme" se koná ve středu 16. listopadu 2022 v 18.00 v amfiteátru Albertov. Jejím cílem je zprostředkovat setkání studentů, akademiků a veřejnosti s lidmi, kteří zažili, nebo zažívají bezpráví a brutalitu nesvobodných režimů.
Přednáška Miluj svoje bakterie aneb Poselství z úsvitu života
Srdečně zveme všechny zájemce na další z cyklu přednášek v rámci Večerů na FF UK na téma Miluj svoje bakterie aneb Poselství z úsvitu života, které se v pondělí 31. října od 19:30 ve Velké aule FF UK ujme RNDr. Josef Lhotský, Ph.D., evoluční biolog a spisovatel, absolvent naší fakulty.
Blíží se uzávěrka soutěžních příspěvků výtvarné soutěže Věda je krásná
Zbývá posledních pár dní do uzávěrky soutěžních příspěvků soutěže Věda je krásná. Ta končí v půlnoci 31. října 2022. Tak neváhejte a rychle registrujte svoje fotografie či ilustrace na stránkách soutěže. Již tradičně se soutěží ve třech akademických kategoriích určených pro fakultní veřejnost a v kategorii Objevitelská, kde se utká veřejnost široká. Vyhlášení vítězů všech kategorií proběhne 7. prosince ve Velké aule Karolina. Těšíme se na všechny, kteří se zúčastní.

Akce dokumentů