E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Zemřel doktor Vojen Ložek
„Vojen Ložek není jeden člověk, ale tým specialistů“. Tak charakterizoval RNDr. Vojena Ložka DrSc. jeho bývalý student Václav Cílek. Tento (malako)zoolog a kvartérní geolog vyryl v dějinách české vědy brázdu srovnatelnou jen s málokterým velikánem. Ve věku 95 let zemřel tento víkend. Čest jeho památce!
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu a monitorují neznámý prales, chráněná zvířata a pytláky
Tým českých vědců, absolventů naší fakulty, pod vedením zoologů Arthura Sniegona a Tomáše Jůnka, který se vydal zkoumat málo zmapované pralesy v Kongu, hlásí první úspěchy. Během jednoho roku se Expedici Neuron Dzamba ya lobi povedlo nejen prozkoumat dosud neprobádané oblasti afrického pralesa a život jejich zvířecích obyvatel, ale také navázat zásadní spolupráci s místními autoritami a Světovým fondem na ochranu přírody.
Česká republika má nové profesory. Tři z nich jsou z naší fakulty.
Ve Velké aule pražského Karolina byly 2. července ministrem školství, mládeže a tělovýchovy slavnostně předány dekrety celkem osmdesáti novým profesorkám a profesorům, dvacet osm z nich patří Univerzitě Karlově. Nejvyšší akademický titul za naší fakultu obdrželi profesorka Zuzana Münzbergová z katedry botaniky a profesoři Jiří Blažek a Petr Pavlínek z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Gratulujeme!
100. výročí založení Přírodovědecké fakulty očima časopisu Živa
Pro červnové číslo časopisu Živa připravila jeho redakce sérii článků připominající 100. výročí založení PřF UK. Jednotlivé články uvádějí fakultu v souvislosti s dějinami celé Univerzity Karlovy i českého státu a tematickými příspěvky představují fakultní sekce. Zvláštním článkem je tu zmíněno i 120 let od kolaudace Botanické zahrady PřF UK Na Slupi.
Trainee program 2020/2021
Společnost Contipro nabízí trainee program pro absolventy magisterských/inženýrských přírodovědně zaměřených oborů s maximálně 1 rokem praxe. Určené pro zájemce o pozice na výzkumu nebo v související administrativě.
Unikátní videomapping na budově Karolina
V sobotu 29. 2. 2020 od 18:30 hod do 22:30 hod proběhne na fasádě budovy Karolina videomaping, který připomene 100. výročí navrácení názvu Univerzita Karlova a také 100. výročí přijetí první československé ústavy. Návštěvníci akce budou mít zároveň výjimečnou příležitost zároveň navštívit zdarma expozici Dějiny Univerzity Karlovy v podzemních prostorách Karolina, která pro ně bude tento večer mimořádně zpřístupněna a otevřena.
Zemřela profesorka Marie Stiborová
Zemřela paní profesorka Marie Stiborová, vědkyně, pedagožka, žena, která na naší fakultě obnovila obor xenobiochemie a značně jej rozšířila. Byla řadu let vedoucí katedry biochemie, publikovala více než tři stovky vědeckých prací v odborných mezinárodních časopisech a intenzivně spolupracovala s řadou zahraničních výzkumných týmů.
Cena CRYTUR 2019/2020
Společnost CRYTUR, spol. s r.o. ve spolupráci s portálem CareerMarket vyhlašuje 7. ročník soutěže o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách.
Reprezentační ples Přírodovědecké fakulty
Reprezentační ples PřF UK proběhne samozřejmě i letos. A jelikož naše fakulta slaví letos 100. výročí svého založení, změnili jsme místo konání. Přijďte si na pražský Žofín spolu s námi užít v sobotu 7. března 2020 od 20:00. Vstupenky budou k dispozici na obvyklých předprodejních místech od začátku února 2020.
Profesor Stanislav Komárek má svoji planetku
Poděkování svému oblíbenému pedagogovi lze vyjádřit různě. Žáci biologa a filosofa Stanislava Komárka se rozhodli pro variantu opravdu netradiční: ke svému 60. životnímu jubileu dostal "svou" planetku. Po oběžné dráze okolo Slunce oběhne jednou za 3,32 roku.
Heyrovský Lecture 2019: Polarografie v současné molekulární elektrochemii
Srdečně zveme všechny zájemce na přednášku Polarografie v současné molekulární elektrochemii, která se koná pod záštitou děkana PřF UK prof. RNDr. Jiřího Zimy, CSc., v rámci seriálu přednášek Quo vadis chemie, v úterý 10. prosince 2019 ve 14.00 v Chemickém ústavu PřF UK, Hlavova 8, Praha 2. Přednáška je věnována 60. výročí udělení Nobelovy ceny za polarografickou metodu analýzy.
Věda pod makrohledem: Psychopati mezi námi
Ústav makromolekulární chemie AV ČR srdečně zve všechny zájemce na přednášku MUDr. Radkina Honzáka, CSc. "Psychopati mezi námi", která se koná ve středu 4. prosince 2019 v 17:45 v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského náměstí 2, Praha 6.
Slavnostní prezentace překladu učebnice Skoog-West: Analytická chemie
Katedra analytické chemie ve spolupráci s Knihovnou chemie PřF UK a Centrem informačních služeb VŠCHT Praha si dovoluje srdečně pozvat na slavnostní prezentaci překladu světově proslulé učebnice analytické chemie Douglase A. Skooga, Donalda M. Westa a kol. Překlad je dílem týmu členů katedry analytické chemie PřF UK. Prezentace proběhne v Knihovně chemie PřF UK ve čtvrtek 21. listopadu 2019 ve 13:00. Zároveň bude zahájen prodej publikace (pro studenty za velmi zvýhodněnou cenu proti ISIC). Těšíme se na Vás!
Staň se dobrovolníkem OSN
Program Mladí dobrovolníci OSN (UN Youth Volunteers) nabízí celkem 9 pozic a to v Barmě, Bosně a Hercegovině, Etiopii, Gruzii, Jordánsku, Moldavsku, Turecku, Ukrajině a Zambii. Je určen pro čerstvé absolventy buď s bakalářským nebo magisterským titulem, v závislosti na dané pozici. Přihlašování se uzavírá 24. listopadu 2019.
Přednáška "Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění"
Srdečně zveme všechny zájemce na soubor přednášek "Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění", která se v rámci projektu STRATEGIE AV21 "Potraviny pro budoucnost" koná v úterý 3.12. 2019 od 9:30 v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 2.
Veřejná diskuze "30 let svobody! A jak dál?"
U příležitosti výročí událostí 17. listopadu 1989 připravuje Univerzita Karlova ve spolupráci s Univerzitou Palackého veřejnou diskuzi na téma „30 let svobody! A jak dál?“ Přijďte nám říct svůj názor v úterý 5. listopadu 2019 od 17.30 hod. v Pevnosti poznání v Olomouci. Vstup zdarma. Těšíme se na Vás.
Mezioborová diskuze o open science(nejen) na UK
Zveme všechny zájemce na mezioborovou panelovou diskuzi, která se uskuteční 22. října od 18:00 do 22:00 v rámci Týdne otevřeného přístupu 2019 v Kampusu Hybernská. Jejím cílem je ukázat, že otevřenou vědu mohou praktikovat a leckdy praktikují sami akademici bez ohledu na to, zda je nebo není nařízena shora (univerzitou, poskytovatelem financí, zákonem...), a mnohdy dokonce bez dostatečné institucionální podpory. Účastníky diskuze budou prof. Jaroslav Flegr (PřF UK), dr. Eva Lehečková (FF UK), dr. Pavel Straňák (MFF UK) a dr. Michal Křen (FF UK).
Noc vědců na Přírodovědecké fakultě UK
Rok od roku populárnější celoevropská akce Noc vědců proběhne letos v pátek 27. září 2019 pod heslem "Šetrně k přírodě". Naše fakulta se již podruhé spojí s kolegy z Matfyzu. Budova Hlavova 8, v níž letošní ročník proběhne, se otevírá v 17.00. Těšit se můžete nejen na interaktivní chemickou tabulku, ale i na odborné přednášky a program vhodný pro děti.
Univerzita Karlova zve na Dětský den
Dne 28. září 2019 na den České státnosti pořádá Univerzita Karlova Dětský den, který se koná na počest českého a římského krále Václava IV od 10.00 do 18:00 v prostorách Karolina na Ovocném trhu 3-5 v Praze. Vstup na akci je zdarma.
Jak vnímají lidé kolem nás Listopad 89? Univerzita Karlova zahajuje unikátní fotosoutěž pro veřejnost
U příležitosti 30.výročí událostí 17.listopadu připravila Univerzita Karlova ojedinělou fotografickou soutěž "Náš Listopad 89". Můžete se do ní zapojit tím, že pošlete fotografii, které pro vás nejlépe vystihuje a symbolizuje události před třiceti lety. Výběr třiceti nejlepších fotografií bude vystaven letos v listopadu v pražském Karolinu. Soutěž startuje 19.9., registrace soutěžních fotografií končí 2.října.

Akce dokumentů