E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Naše fakulta hostí přednášku nobelisty prof. J. M. Lehna
Srdečně vás zveme na přednášku nositele Nobelovy ceny za chemii za rok 1987 a čestného doktorátu UK prof. Jean-Marie Lehna z University Strasbourg "From Supramolecular Chemistry Towards Adaptive Chemistry", která se koná ve středu 26. června 2024 v 10:30 ve Velké geologické posluchárně na Albertově. Prof. J. M. Lehn se zúčastní rovněž setkání tří nobelistů pod názvem Sound of Science ve Stavovském divadle v pátek 28. června 2024. Bližší informace najdete v této aktualitě.
Minikonference PhD studentů Katedry organické chemie
Mini Conference for Third-Year PhD Students (6. 6. 2024 – Conference Report)
Pozvánka na přednášku QVC: "New efficient methods for the synthesis of 1,2,3-triazoles"
přednese Prof. Wim Dehaen
Významná publikace na katedře organické chemie
Pozvánka na přednášku QVC: "Illuminating Metal Complexes: From Synthesis to Practical Applications"
přednese Prof. M. Concepción Gimeno
Představení nové datové politiky
Univerzita Karlova přijala v únoru 2024 Politiku správy výzkumných dat. Přijďte si poslechnout, co v datové politice najdete, k čemu vám bude a jakou podporu správy dat UK nabízí. Během setkání, které se pro PřF UK uskuteční 30. května 2024 od 13:30 na Albertově, bude také prostor pro diskuzi a pro vaše dotazy. Setkání pořádá univerzitní Centrum pro podporu Open Science a Oddělení podpory vědy PřF pod záštitou proděkana pro vědu a výzkum.
Významná publikace v Nature Communication: Inovativní přístup k planárně chirálním látkám
Dr. Vojtěch Dočekal a prof. Jan Veselý z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy popsali novou vysoce efektivní metodu přípravy planárně chirálních látek. Metoda založená na organokatalytické desymetrizaci byla publikována v prestižním časopise Nature Communications, článek je přístupný v režimu Open Access.
Pozvánka na přednášku QVC: "Molecular Hydrides of Electropositive Metals"
přednese Profesor Jun Okuda
Pozvánka na přednášku QVC: "Chemigenetic Probes for Imaging and Sensing in Live Cells"
přednese Prof. Dr. Pablo Rivera-Fuentes
Pozvánka na přednášku QVC: "Xenobiotikum etanol – tisíciletý průvodce historií lidstva"
přednese Prof. Vladimír Křen
Seminář UNCE SCI/014 2023 (listopad)
Seminar of the Charles University Excellence Centre UNCE/SCI/014
Seminář UNCE SCI/014 2023
Seminar of the Charles University Excellence Centre UNCE/SCI/014
Přírodověda populárně – Nová cesta k cytotoxickým látkám
Zde přinášíme odkaz popularizační článek popisující efektivní a ekonomickou syntézu analogů přírodních biologicky aktivních látek v týmu Dr. Elišky Matoušové z katedry organické chemie.
Pozvánka na přednášku "Exploring the functional potential of nucleic acids using artificial evolution"
Den otevřených dveří katedry organické chemie
Dr. Lukáš Rýček získal Cenu Alfreda Badera
Cena Alfreda Badera za organickou chemii byla za rok 2020 udělena Dr. Lukáši Rýčkovi, působícímu na Katedře organické chemie. Dr. Rýček byl oceněn za jeho práci "Totální syntéza přírodních látek a jejich analogů – využití v medicinální chemii a aplikace nových chemických metod". Od roku 1994, kdy byla cena udělena poprvé, se tak Dr. Rýček stal šestým držitelem tohoto ocenění, který působil na Přírodovědecké fakultě UK.
Rozhovor s doc. Janem Veselým – laureátem Studentského velemloka
Laureátem ceny Studentský velemlok za akademický rok 2018/2019 za chemii a přednášku Organická syntéza se stal Doc. RNDr. Jan Veselý, Ph.D. (*1977), který po absolvování postdoktorandského pobytu na Stockholmské universitě působí na Přírodovědecké fakultě jako vedoucí skupiny organokatalýzy a enantioselektivní syntézy. Zároveň též zastává pozici zástupce vedoucího katedry organické chemie. Kromě autorství více než 70 vědeckých publikací je držitelem dvou patentů, a několika ocenění od České společnosti chemické (Cena Otakara Červinky a Cena Alfreda Badera), Přírodovědecké fakulty (Cena děkana) a Učené společnosti České republiky. V minulosti již získal Velemloka za seminář z Organické chemie (2010/2011). Jeho hlavním vědeckým zájmem je vývoj nových stereoselektivních chemických transformací a příprava biologicky aktivních či strukturně zajímavých sloučenin.
Rozhovor s prof. Pavlem Kočovským – laureátem Studentského velemloka
Prof. Pavel Kočovský, DSc, FRSE (*1951) vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, působil na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Koncem 80. let minulého století se s rodinou přestěhoval do zahraničí, kde působil hned na několika prestižních univerzitách, od roku 1999 pak na University of Glasgow, kam byl povolán jako Sir William Ramsay Professor of Chemistry; v r. 2010 byl zvolen za člena Skotské královské akademie (Fellow of the Royal Society of Edinburgh, FRSE). V roce 2014 se vrátil zpět do Česka a v současnosti působí na katedře organické chemie. Ve svém výzkumu se zabývá organickou a organokovovou chemií, reakčními mechanismy, stereochemií, katalýzou a syntézou funkčních molekul. Cenu Velemlok, kterou před nedávnem získal, má vystavenou na okenním parapetu ve své kanceláři.
Seminář UNCE 2019
Významná publikace týmu Katalýza v organické syntéze
Časopis ACS Catalysis publikující původní práce v oblasti různých odvětví katalýzy (IF: 11.384) v loňském listopadovém čísle uveřejnil práci M. Kotory a spol. z katedry organické chemie, která se zabývá regioselektivní aktivací chemicky příbuzných vazeb C−C malých neaktivovaných molekul.

Akce dokumentů