E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Rozřešena první trojrozměrná struktura imunitního receptoru NKR-P1 rodiny
Českým vědcům z přírodovědecké a matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a AV ČR se společným úsilím podařilo jako prvým rozřešit trojrozměrnou strukturu imunitního receptoru NKR-P1, molekuly, která velmi dlouho odolávala pokusům o expresi a strukturní charakterizaci. Nové poznatky významným způsobem přispějí k lepšímu pochopení receptorových systémů přirozených zabíječských buněk, o nichž se zdá, že jsou významně složitější než u jiných buněk imunitního systému.
Využití geneticky modifikovaných organismů i teoretických počítačových modelů vysvětlují diferencovaný vývoj nefropatií vyvolaných rostlinným alkaloidem aristolochovou kyselinou
Odhalení příčin chorob s dosud neznámými mechanismy jejich vzniku je klíčovou otázkou pro zlepšení léčby takových chorob. Z tohoto hlediska jsou v řadě laboratoří studovány i dva typy unikátních nefropatií provázené vývojem nádorů močových cest (nefropatie vyvolaná čínskými bylinami a balkánská endemická nefropatie). Po odhalení původce obou chorob, rostlinného alkaloidu aristolochové kyseliny, je nyní zkoumána záhada jejich diferencovaného vývoje v různých skupinách lidské populace. Klíčovou otázkou je poznání metabolismu chemického původce obou onemocnění, aristolochové kyseliny, a enzymů, které ji jak detoxikují na netoxické metabolity, ale i aktivují na reakční intermediáty modifikující DNA, a iniciují tak nádorové procesy.
Objasnění molekulárních mechanismů regulace enzymové aktivity plísňových hexosaminidas
Českým vědcům z katedry biochemie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s badateli z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a vědci z AV ČR a Spojených států se podařilo objasnit molekulární mechanismus regulace enzymové aktivity plísňových hexosaminidas. K regulaci enzymové aktivity této zajímavé skupiny extracelulárních glykosidas dochází na několika úrovních včetně genové exprese (jde o indukovatelné enzymy) a posttranslační modifikace (přítomnost propeptidu). Nejnovější výsledky však odhalily regulaci přímo na úrovni interakce substrátu s molekulou enzymu (sekundární vaz. místo pro substrát).
Pozvánka na přednášku: Alchemistické simulace vztahů mezi strukturou a funkcí DNA polymerasy β

Akce dokumentů