E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Naše fakulta hostí přednášku nobelisty prof. J. M. Lehna
Srdečně vás zveme na přednášku nositele Nobelovy ceny za chemii za rok 1987 a čestného doktorátu UK prof. Jean-Marie Lehna z University Strasbourg "From Supramolecular Chemistry Towards Adaptive Chemistry", která se koná ve středu 26. června 2024 v 10:30 ve Velké geologické posluchárně na Albertově. Prof. J. M. Lehn se zúčastní rovněž setkání tří nobelistů pod názvem Sound of Science ve Stavovském divadle v pátek 28. června 2024. Bližší informace najdete v této aktualitě.
Za chemií na Přírodovědu – seminář pro žáky středních škol
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby diplomových prací na katedře biochemie - jaro 2024
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby bakalářských prací na katedře biochemie - jaro 2024
Ne všechny (nekanonické) aminokyseliny jsou si rovny
Členové Laboratoře struktury a funkce biomolekul již dříve úspěšně připravili proteiny, v nichž ve vysoké míře nahradili methionin jedním jeho syntetickým analogem. Domnívali se proto, že podobně dokáží nahradit methionin i dalšími analogy, na základě známých kinetických parametrů pro klíčový enzym – methionyl-tRNA synthetasu – předpoví četnost, s jakou bude k nahrazení docházet, a dosáhnou vyšší míry substituce při expresi proteinů v bakteriích se zablokovanou dráhou syntézy methioninu. O tom, jak se ve všech těchto předpokladech mýlili, ale i o tom, jak naopak ve shodě s Murphyho zákony zjistili, že nahrazení je tím snazší, čím menší má modifikovaná varianta proteinu praktické využití, se můžete dočíst v jejich novém článku v časopise International Journal of Molecular Sciences.
Co se u parfémů může skrývat pod rouškou obchodního tajemství?
Parfémy jsou komplexní směsi látek rozpuštěných v alkoholu či jiných nosičích, a uživateli a osobám v blízkosti poskytují různorodé čichové vjemy. Vonný profil parfému a jeho vývoj v čase závisí nejen na přítomných aromatických složkách, ale také na jejich interakci s molekulami na povrchu kůže uživatele, jejím pH, vlhkosti a teplotě. To, že také složky parfémů mohou ovlivňovat funkci enzymů uživatele, popsali členové Laboratoře molekulární karcinogenese a vývoje léčiv a Laboratoře struktury a funkce biomolekul v novém článku v recenzovaném časopise Cosmetics.
Náš SOČkař mezi pěti studenty, kteří získali podporu Nadačního fondu UK
Nadační fond Univerzity Karlovy udělil granty pěti nadaným středoškolákům, kteří se účastní výzkumu spojeného s některou z fakult UK. Podporu získal i Mikuláš Ladin pracující na Katedře biochemie.
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby bakalářských prací na katedře biochemie - zima 2024
Otevřená katedra biochemie 2023
Středa 13. prosince 2023 13-17h
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby bakalářských prací na katedře biochemie - podzim 2023
Stipendium programu Neuron & IOCB Tech Internships in Israel 2023 pro naši studentku Karolínu Mrzílkovou
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby bakalářských prací na katedře biochemie - jaro 2023
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby diplomových prací na katedře biochemie - jaro 2023
Pozvánka na přednášku "Význam oxysterolů pro vznik, prognózu a terapii karcinomu prsu"
Pozvánka na přednášku "Acceleration of chemical reactions in microdroplets: physical basis, high throughput analysis and implications for drug discovery"
Otevřená katedra biochemie 2022
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby diplomových prací na katedře biochemie - zima 2023
Pozvánka na přednášku "Charakterizace a využití imobilizovaných enzymů a proteinů"
Pozvánka na přednášku "Polymerní nanoléčiva s protirakovinným a protizánětlivým účinkem"
Pozvánka na přednášku "Moonlighting proteins at the cell surface of Candida pathogenic fungi ‒ their transport to the cell surface and interactions with human proteins"

Akce dokumentů