course "Processing and analysis of microscopic images in Biomedicine"

Čas 06.06.2016   08:30
10.06.2016   15:30
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Dear Colleagues,

the Institute of Molecular Genetics CAS and the Czechoslovak Microscopy Society would like to invite you to the 5-day course "Processing and analysis of microscopic images in Biomedicine" intended for PhD students and junior researchers. The course will be held at the Institute of Molecular Genetics CAS in Prague in June 6 -10, 2016.

The course covers the basics in image data acquisition, processing and analysis including modern methods of stereology. Apart from a theoretical background, the emphasis is put on practical experience, the participants will learn how to use free software package Fiji for basic or more advanced analyses, how to analyse co-localizations, data from FRAP, electron microscopy data, how to do volume reconstruction from partial microscopy data, how to track particles in images or segment objects in images. They will learn how to improve acquired data by deconvolution in Huygens software as well.

For more information and link to the registration forms please visit the course website (http://microscopytraining.eu/imageprocess/).

The course follows the Microscopy methods in biomedicine, the previous attendance of this course, however, is not necessary.

The course will be taught in English.

On behalf of the organizers,

Michaela Bažíková and Martin Čapek

...............................................

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Ústav molekulární genetiky AV ČR a Československá mikroskopická společnost Vás zvou na týdenní kurz "Zpracování a analýza mikroskopických obrazů v biomedicíně" určený PhD studentům a mladším vědeckým pracovníkům. Kurz se bude konat v Ústavu molekulární genetiky AV ČR v Praze-Krči ve dnech 6. - 10. 6. 2016.

Náplní kurzu budou základy práce s obrazem, tj. sběr dat, zpracování a analýza obrazů včetně moderních stereologických metod. Kromě teorie bude velký důraz kladen na praktická cvičení s využitím volně dostupného programového balíku Fiji. Účastníci budou využívat metody zlepšení obrazu, budou praktikovat biologické aplikace jako je analýza kolokalizace obrazů, analýza dat z metody FRAP nebo z elektronové mikroskopie, objemová rekonstrukce z částečných zorných polí, sledování pohybu buněk, segmentace objektů v obrazech. Rovněž se budou učit, jak vylepšit obrazová data pomocí dekonvoluce v programu Huygens.

Podrobné informace o kurzu a odkaz na on-line registrační formulář naleznete na stránkách kurzu (http://microscopytraining.eu/imageprocess/).

Kurz volně navazuje na Mikroskopické metody v biomedicíně, který je vhodným úvodem, nicméně účast na tomto kurzu není nutná.

Kurz bude vyučován v anglickém jazyce.

S pozdravem jménem organizátorů,

Michaela Blažíková a Martin Čapek