E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Cokeromyces recurvatus Poitras

Charakteristika: Kolonie nízká, s nepravidelným okrajem, zonátní, hnědé až černé barvy. Stolony nejsou vyvinuty. Sporofory jednoduché, zprvu hyalinní, později hnědé; terminálně vytvářejí víceméně kulovité zduřeniny (sporogenní hlavice), 20-22 µm v průměru, které nesou několikasporové sporangioly na nepravidelně ohnutých či stočených sekundárních sporoforech 50-120 µm dlouhých. Nachově hnědé, kulovité až téměř kulovité sporangioly, 8-14 µm v průměru, mají mírně smáčklou kolumelu a obsahují 10-25 sporangiospor; vnější povrch stěny sporangioly je hladký, vnitřní povrch je tmavě síťovaný. Sporangiospory hyalinní až světle hnědé, na povrchu hladké; většinou kulovité, 3-6 µm v průměru, ale i oválné až nepravidelné 3-6 × 3-6 µm. Homothalický druh. Kulovité až téměř kulovité zygospory se tvoří hojně na vzdušném myceliu hned při povrchu substrátu, světle hnědě zbarvené, na povrchu ornamentované; suspenzory téměř stejné, umístěné proti sobě.
Odlišující znaky: Druh Benjaminiella poitrasii (dříve známý pod jménem Cokeromyces poitrasii a Mycotypha poitrasii) se odlišuje jednosporovými sporangiolami, druh B. multispora sice má několikasporové sporangioly, ale oba se liší zbytkovým odpadáváním zralého sekundárního sporoforu a přítomností kvasinkovitých buněk na myceliu, což je charakteristika čeledi Mycotyphaceae, kam je rod Benjaminiella dnes řazen.
Výskyt a význam: Koprofilní druh, izolovaný především z trusu hlodavců a ještěrek, také z půdy. Příležitostný patogen člověka.
Dokumentovaný kmen: CCF 1588, exkrement sysla (Citellus citellus), poblíž Volgogradu, Rusko, izol. a ident. A. A. Miľko.

 

Akce dokumentů