E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Seminář: RNDr. Jan Ponert
RNDr. Jan Ponert - Jak orchideje lákají opylovače
Nová publikace od kolegy Martina Vohníka v Scientific Reports
Mořské trávy jsou jedinými cévnatými rostlinami uzpůsobenými k trvalému životu pod hladinou moře a představují sice druhově chudou, zato však široce rozšířenou a ekologicky velmi významnou skupinu rostlin. Náš tým dlouhodobě zkoumá dominantní a zároveň endemickou středomořskou trávu posidonii Neptunovu (Posidonia oceanica), zejména houbové symbionty jejích kořenů - mimo jiné jsme dosud zjistili, že P. oceanica tvoří specifickou asociaci s dosud nepopsanou pleosporální houbou, která morfologicky připomíná mykorhizní symbiózy.
Seminář: nositel Nobelovy ceny prof. Tomas Lindahl
Srdečně vás zveme na seminář nositele Nobelovy ceny za chemii (2015), profesora Tomase Lindahla na téma "Projects on Inherited Autoimmunity and Alternative Life Forms", který se koná 16.října ve 14 hod ve Velké geologické posluchárně, Albertov 6, Praha 2.
Obhajoba doktorské disertační práce - Mgr. Ondřej Borovec
Dovolujeme si Vás pozvat na obhajobu doktorské disertační práce Mgr. Ondřeje Borovce v programu P1524 Anatomie a fyziologie rostlin na téma "Houbové symbiózy v kořenech mořských trav rodu Posidonia: distribuce, fenotypová a genotypová variabilita a potenciální ekofyziologický význam".
Obhajoba doktorské disertační práce - Mgr. Juraj Sekereš
Dovolujeme si Vás pozvat na obhajobu doktorské disertační práce Mgr. Juraje Sekereše v programu P1524 Anatomie a fyziologie rostlin na téma "Functional characterization of plant EXO70 exocyst subunit isoforms and their membrane targeting mechanisms".
Seminář: Ozvěny z vědeckých setkání
Zúčastněte se s námi semináře, kde nám kolegové z katedry poreferují o zkušenostech z posledních vědeckých setkání.
Jak zařadit porosty krkonošské tundry?
Změny krajiny a s tím související úbytek vhodných stanovišť pro organismy je jednou z hrozeb pro biodiverzitu. Tundra je díky měnícímu se hospodaření člověka a růstu teploty jedním z ohrožených biotopů a její vegetační pokryv se značně proměňuje. Využití snímků z dálkového průzkumu země je ideální metodou pro analýzu těchto změn. A na to se zaměřili naši kartografové společně s biology a odborníky z Polska a Krkonošského národního parku.
Světlo jako hybatel tvarové rozmanitosti smrkových jehlic
Jak smrkové jehlice svým tvarem reagují na intenzitu dopadajícího světla? Je v rámci smrkových větviček rozdíl v míře ozáření jednotlivých jehlic? Je velikost jehlic a tvar příčného řezu jehlicemi závislá na jejich orientaci na výhonu? Má ozáření větší vliv na tvar jehlic než koncentrace CO2? Tyto otázky se pokusila, pod vedením prof. Jany Albrechtové, zodpovědět doktorská studentka Zuzana Kubínová z Katedry experimentální biologie rostlin PřF UK ve spolupráci s kolegy z Fyziologického ústavu, Ústavu výzkumu globální změny a Botanického ústavu AV ČR.
Obhajoby bakalářských prací
Dovolujeme si Vás pozvat na obhajoby bakalářských prací na Katedře experimentální biologie rostlin.
Obhajoby diplomových prací
Dovolujeme si Vás pozvat na obhajoby diplomových prací na Katedře experimentální biologie rostlin.
Matyáš Fendrych získal ERC Starting grant
Zisk grantové podpory od Evropské výzkumné rady (ERC) je znamením nejvyšší kvality výzkumu. Startovací grant právě získal Matyáš Fendrych z naší katedry. Na Univerzitě Karlově uspěla ještě žádost Ondřeje Pejchy z Matfyzu, podporu získalo celkem šest Čechů. Gratulujeme!
Členové naší katedry napomohli přečtení genomu sestřenice všech rostlin
V jednom z nejprestižnějších odborných biologických časopisů The Cell vyšel nedávno článek několika desítek vědců z celého světa, na němž se podílel i tým z naší katedry experimentální biologie rostlin. Oznámili v něm přečtení genetické informace – genomu – sladkovodní řasy parožnatky Chara braunii. Tento výsledek výrazně napomůže odhalování evoluce rostlin. Co o tom říká jeden ze členů týmu, Stanislav Vosolsobě?
Nová publikace v Nature Plants
Matyáš Fendrych se jako hlavní autor zasadil o experiment jehož výsledky vedly k nové publikaci, která vyšla v Nature Plants -> Rapid and reversible root growth inhibition by TIR1 auxin signalling.
Obhajoby bakalářských prací
Dovolujeme si Vás pozvat na obhajoby bakalářských prací na Katedře experimentální biologie rostlin.
Prezentace prací studentů 1. ročníků NMgr. studia
Srdečně Vás zveme na prezentace prací studentů 1. ročníků NMgr. studia na Katedře experimentální biologie rostlin.
Semiář: Seminářové ozvěny
Přijďte se s námi ohlédnout za letošními semináři a účastněte se diskuse, jaké semináře byste chtěli mít v zimním semestru.
Změna programu: Prezentace prací studentů PGS studia
Srdečně Vás zveme na prezentace prací studentů PGS studia oboru Experimentální biologie rostlin.
Seminář: Mgr. Jakub Nezval, Ph.D.
Mgr. Jakub Nezval, Ph.D. - Světlo jako významný regulační faktor produkce rostlinných polyfenolů a role těchto látek ve fotoprotektivních mechanismech rostlin
ZRUŠENO Seminář: Prof. Jiri Friml, Ph.D., Dr.rer.nat.
Omlouváme se, seminář je zrušen. Prof. Jiri Friml, Ph.D., Dr.rer.nat. - Auxin transport and signaling for cell polarity and development
Seminář: Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., dr.h.c.
Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., dr.h.c. - Klimatická změna jako nejvážnější globální riziko

Akce dokumentů