Mgr. Karolina Kočandrlová

Ph.D. STARS student

Laboratoř 3D zobrazovacích a analytických metod
Katedra antropologie a genetiky člověka
Viničná 7, 128 00 Praha 2

Školitel: prof. RNDr. Jana Velemínská, Ph.D.

Email: karolinakocandrlova@gmail.com

LinkedIn/ResearchGate

Disertační práce:

Ontogenetický vývoj, variabilita a asymetrie morfologie obličeje české populace: geometricko-morfometrická analýza virtuálních 3D modelů obličeje

Téma projektu je zaměřeno na zkoumání fenotypové variability lidského obličeje. Studie je založena na hodnocení longitudinálních růstových a tvarových změn obličeje jedinců od 3 let do dospělosti, na jejichž základě bude sledován normální růst a tvarové změny obličeje (pro potřeby forenzních věd či potřeby v biomedicínské oblasti) pomocí geometrické morfometrie. Součástí práce je i sledování asymetrie obličeje.

Výzkumné projekty a granty:

Hlavní řešitel:
GAUK 304221 Predikční model faciálního růst jedincl ve věku 3–18 let za využití 3D stereofotogrammetrie a geometirké morfometrie (2021–2023)

Spoluřešitel:
GAUK 656216 Forenzní identifikace a progrese/reverze věku dětí a juvenilních jedinců. Hlavní řešitel: Mgr. Eva Hoffmannová (2016–2018)
GAUK 372221 Kraniofaciální asymetrie a projevy mozkové laterality: geometricko-morfometrická studie. Hlavní řešitel: Mgr. Katarína Harnádková (2021–2023)
GAUK 266522 Longitudinální hodnocení obličeje pacientů s orofaciálními rozštěpy. návrh prediktoru s vyuitím 3D virtuálních metod. Hlavní řešitel: Mgr. Lenka Kožejová Jaklová (2022–2024)

Publikační činnost:

Harnádková, K., Kočandrlová, K., Kožejová Jaklová, L., Dupej, J., & Velemínská, J. (2023). The effect of sex and age on facial shape directional asymmetry in adults: A 3D landmarks-based method study. PLOS One, 18(8), e0288702.

Kožejová Jaklová, L., Kočandrlová, K., Dupej, J., Borský, J., Černý, M., & Velemínská, J. (2023). Morphometric assessment of facial morphology in infants with unilateral cleft lip/palate up to two years of age using 3D stereophotogrammetry. Cleft Palate Craniofacial Journal, https://doi.org/10.1177/10556656231163970

Velemínská, J., Kožejová Jaklová, L., Kočandrlová, K., Hoffmannová, E., Koudelová, J., Suchá B., & Dupej, J. (2022). Three‑dimensional analysis of modeled facial aging and sexual dimorphism from juvenile to elderly age. Scientific Reports, 12, 21821.

Kočandrlová, K., Dupej., J., Hoffmannová, E., & Velemínská, J. (2021). Three-dimensinal mixed longitudinal study of facial growth changes and variability of facial form in preschool children using stereophotogrammetry. Orthodontics & Craniofacial Research, 24(4), 551–519.

Moslerová, V., Dadáková, M., Dupej, J., Hoffmannová, E., Borský, J., Černý, M., Kočandrlová, K., & Velemínská, J. (2018). Three-dimensional assessment of facial asymmetry in preschool patients with orofacial clefts after neonatal cheiloplasty. International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology, 108, 40–45.